Huvitavat lugemist

Mis on paintball?

Paintball (inglise keelest paintball – värvipall) on väga aktiivne, dünaamiline, äge ja kaasahaarav meeskonnamäng, ühteviisi huvitav nii täiskasvanutele kui lastele, meestele ja naistele, kus on kasutusel pneumaatiline käsirelv (marker), mis tulistab värvikapslitega (pallikesed/kuulikesed), mis omakorda lähevad puruks põrgates kokku takistusega ja värvides seda.

On olemas kaks paintballi liiki: sportlik ja taktiline paintball. Taktilist paintballi mängitakse erinevatel väljakutel: metsas (mõnikord nimetatakse taktilist paintballi “metsa paintballiks”), põldudel, osaliselt täisehitatud territooriumidel ning ehitistes ja hoonetes. Sportlikut paintballi mängitakse väga kindlate reeglite järgi spetsiaalsetel väljakutel.

Kuigi paintball sai alguse juba 1981. aastal USA-s, siis Eestisse jõudis paintball 90-date lõpus. Sport-paintballi võistlustel hakkasid eestlased võistlema 2001. aastal. Kõigepealt käidi treeningutel Soomes, hiljem hakati ise meeskonda looma ja paintballi Eestis edendama.

Praegu tuntakse paintballi kui meelelahutusmängu hästi, kuid sportliku paintballi harrastajaid on siiski vähe, võrreldes korv- ja jalgpalli mängijatega. Allikas: Vikipeedia

Rakulka või täisautomaatnemarker?

Paintballiturul on müügil palju erineva hinna ja kvaliteediga varustust, nii varieerub ka komplektide kvaliteet erinevate rendikohtade vahel. Erinevalt paljudest teenusepakkujatest on meie eesmärgiks spordi populariseerimine ning meie ei panusta ühekordsetele üritustele, spordiklubi Adrenaliin varustusega jäädakse alati rahule ning tullakse ikka ja jälle tagasi 😉

VarustusPaintballi varustuse elemendid:

  1. Marker
  2. Suruõhuballoon
  3. Kaitsemask
  4. Kaitsevorm
  5. Kindad
  6. Kaelakaitse
  7. Müts
  8. Kaitsevest
  9. Vöö + tuubid
  10. Loader 200
  11. Torukaitse
  12. Märgistuspaelad
  13. Pallid
  14. Pürotehnika

* Varustuse elemendid varieeruvad erinevates pakettides.

Missugune on paintballi relv?

Relvana kasutatakse värvikuulimängu markerit ehk märkimisvahendit, mis laseb värvikuule kiirusega umbes 90 m/s. Marker pole relv, vaid sportimisvahend, kuigi relvaseaduse järgi on seda võimalik liigitada ka pneumorelvaks. Nii elektroonilise kui ka mehaanilise markeri korral lükkab kuuli markeritorusse vedru abil liikuv kolb ja kuulile annab hoo markerist läbi liikuv süsihappegaas või suruõhk. Markeri küljes on kuule täis tops, kust uued kuulid markerisse liiguvad. Elektroonilist markerit eristab mehhaanilisest elektriline päästikusüsteem, mis võimaldab markerit kiiremini lasta.

Eristada saab madalama ja kõrgema kvaliteediga markereid. Madalama kvaliteediga markerid on poolautomaatsed või automaatsed ja kasutavad enamasti mehaanilisi või mõnel juhul ka üksikud elektrilisi osi. Nende laskekiiruse ülemmääraks on 10 lasku sekundis. Kõrgema kvaliteediga markerid on mehaanilised ja elektroonilised, erinevate laskerežiimidega (poolautomaatne, valangute ja automaattulega) ja kasutavad nii patareitoitel elektrilisi osi kui ka mehaanilisi osi. Nende laskekiiruse ülemääraks on 30 lasku sekundis. Kõrgema kvaliteediga markereid kasutatakse enamasti sportvärvikuulimängus.

Millest koosneb paintballikuul?

Värvikuul on ümmargune kõvas želatiinkestas olev värvisegu. Kuule valmistatakse želatiinist, veest, toiduvärvist ja polüetüleenglükoolist. Kuul on biolagunev ja laguneb looduses umbes kuuga. Sihtmärgi tabamisel läheb kuuli želatiinkest katki ja värvisegu jääb sihtmärgile. Enamik värvikuule valmistatakse 0,68 tollise (US mõõt) kaliibriga markeritele.

Mida peaks paintballis teadma?

Ohutustehnika

Värvikuulimängu ohutustehnikareeglid on küllaltki ühtsed, aga olenevalt näiteks platsi ohtlikkusest lähtuvalt võivad korraldajad reegleid juurde lisada. Vastavate juhiste järgimine on reeglina kohustuslik ja neid rikkuv mängija kõrvaldatakse mängust. Ohutustehnikareeglite mängijatele tutvustamine ja neist kinnipidamise tagamine on korraldaja ülesanne. Tavaliselt jälgib reeglitest kinnipidamist kohtunik, kes alustab ja lõpetab mängu märguandega.

Markeri kasutamise ohutustehnikareeglid on sarnased relvaseaduses kirjeldatud reeglitele. Ka ei tohi kaitsemaski mängu ajal platsil peast võtta; lasta kedagi, kes ei kanna mängu kaitsevarustust; sihtida midagi ega kedagi, mida ei kavatseta lasta.

Kuidas paintballi mängida?

Mängureeglid erinevad ohutustehnikareeglitega võrreldes platsiti mõnevõrra enam. Mängureeglid seab tavaliselt korraldaja olenevalt platsi suurusest, liigendatusest, mängu eesmärgist, mängijatest ja oma võimekustest. Mängustsenaariumist hoolimata taanduvad reeglid üldjuhul siiski peamiselt võimalikult paljude vastaste tabamisele. Stsenaariumi ülesanne on tabamine võimalikult huvitavaks teha. Mäng on võimalik lõpetada kas ülesande täitmisega või ajapiiri ületamisega.

Mida panna selga, mida jalga?

Paintballikuulides olev värv on valmistatud toiduvärvi põhjal ning on kergesti mahapestav. Paintballiks sobivad mugavad matka- või spordijalatsid.

Adrenaliin.ee kaitsevormide suurused

Umbkaudne suuruste tabel vastavalt pikkustele:

150-160cm – XS
160-165cm – S
165-175cm – M
175-180cm – L
180-185cm – XL
185-190cm – XXL
190-200cm – XXXL

Kaitsevormide pikkuse kasvuga kasvab ka laius, st palun arvestada suurus suurema näitaja (pikkus/laius) järgi. Kui soovite jätta kaitseriiete alla ka kihi oma riideid, arvestage suurusele väike lisa.